გაკვეთილის გეგმა
ლელა ქვარცხავა-პირადი
ნომერი58001024473
საგანი--ქართული ენა და ლიტერატურა
საშუალო საფეხური-მე-11 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა------29
გაკვეთილის თემა-ვაჟა-ფშაველა „ალუდა ქეთელაური“ (I-II თავი)
მიზანი
მოსწავლემ შეძლოს ტექსტის წაკითხვა, გაგება და ანალიზი
· ტექსტის
მთავარ იდეის განსაზღვრა;
· პერსონაჟთა
სახის გამოკვეთა, მხატვრულ-გამომსახველობითი ხერხების გამოყოფა;
· ავლებს
პარალელს;
· მონაწილეობს
დისკუსიაში, მსჯელობს,არგუმენტირებულად გამოიტანს ადეკვატურ დასკვნებს,
ქართ. XI. 1. მოსწავლეს შეუძლია საჯარო მოხსენების წარმოდგენა (ზეპირიგამოსვლა) კონკრეტული აუდიტორიის წინაშე კონკრეტული მიზნით.
● ქართ. XI.5 საუბრობს კონკრეტული თემის სპეციფიკის შესაბამისი ცნებებით, ტერმინებით, ფრაზებით, რომლებიც თავადაც კარგად აქვს გააზრებული და სხვებსაც აგებინებს(აზუსტებს, განმარტავს, .);
● ქართ. XI .7 საკუთარი მოსაზრების გასამყარებლად იყენებს ციტატებს.
●
ქართ. XI.9 აანალიზებს კონკრეტული ეპოქის დამახასიათებელ
ნიშნებს და მათს გავლენას ლიტერატურულ ნაწარმოებში ასახული პრობლემის გადაჭრის გზებზე; განიხილავს პერსონაჟის ხასიათს, ქცევის მოტივს, ღირებულებებსა და ფასეულობებს ;
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
1
|
· მასწავლებელი ესალმება კლასს, აგვარებს
საორგანიზაციო საკითხებს.
· აცნობს გაკვეთილის მიზნებს
· თუ რა მეთოდებს და რესურსებს გამოიყენებს მიზნის
მისაღწევად
· რა შედეგს ელის გაკვეთილის ბოლოს
· შეფასების ფორმებს
· მიზნის მისაღწევად
· რა შედეგს ელის გაკვეთილის ბოლოს
· შეფასების ფორმებს
|
პროექტორით ეკრანზე აჩვენებს წარმოდგენილ
აქტივობას ,რომ ვიზუალურმა მასალამ გაუადვილოს აღქმა. კედელზეც გაკრულია
შეფასების რუბრიკა
|
მთელ კლასთან მუშაობა
|
დაფა ცარცი რუკა
|
1წთ
|
2
|
I ფაზა-
მასწავლებელი მოკლედ მიმოიხილავს ვაჟა-ფშაველას შემოქმედებას. შემდეგ მოსწავლეთა
მოტივაციის მიზნით მასწავლებელი მოსწავლეებს უსვამს რამდენიმე კითხვას:
1.რომელ ტრადიციებს იცნობთ?
(მასწავლებელი ავსებს ასოვიაციურ რუკას)
2.ტრადიციაზე შეიძლება თუ არა განვითარდეს კონფლიქტი?
3.როგორ გესმით: „ცუდას რად უნდა მტერობა, კარგია მუდამ
მტრიანი“
|
მინი-ლექცია
კითხვა-პასუხი
|
მუშაობა მთელ კლასთან
|
წინარე ცოდნა
|
1წთ
|
2
|
· II ფაზა---მასწავლებელიგადადის გაკვეთილის
ძირითად ნაწილზე ,გაკვეთილის ლოგოს
„ცუდას რად უდა მტერობა,
კარგია მუდამ მთრიანი“
კლასი წინასწარ დაყოფილია ჯგუფებად.I-II თავს ყოფს
მონაკვეთებად და თითოეულ ჯგუფს
აძლევს დავალებას და ინსტრუქციას, ურთიერთსწავლების მეთოდით დაამუშაონ ტექსტი. მეტაკოგნიტური
უნარების განვითარების მიზნით ჯგუფის თითოეულ წევრს, ინდივიდუალური
შესაძლებლობების გათვალისწინებით, აძლევს მისთვის დალევად აქტივობას (პესონაჟთა
სახეები, დიალექტური ფორმები, გეოგრაფიული სახელები, მხატვრული ხერხების
შემგროვებელი,
|
ჯგუფური
|
ჯგუფებში
მუშაობა
|
ფორმატი.
მარკერი
|
10წთ
|
3
|
მოსწავლეები მუშაობენ ჯგუფებში, ამზადებენ
პრეზენტაციას, ირჩევენ პრეზენტატორებს და კლასს წარუდგენენ ნამუშევარს.
|
მინი-პრეზენტაცია
|
ჯგუფის ნაშრომს ინდივიდუალურად წარმოადგენს
მოსწავლე
|
დაფა, ფლირჩარტი,
ჯგუფის ნაშრომი
|
6წთ
|
4
|
მასწავლებელი აძლევს დამატებით შეკითხვას
ჯფგუფებს:
1.რა ამბავი მოიტანა შიკრიკმა შატილში?
2.როგორ ახასიათებს ავტორი ალუდას?დაასახელეთ
ეპითეტი,რომელიც ალუდას მიემართება.
რა მხატვრული ხერხით წარმოგვიდგინა ავტორმა
ქისტები?
4.
5.რაზე მეტყველებს ის ფაქტი,რომ ალუდა მარტო
დაედევნა მუცალს?
6.როგორ მიმართავენ ერთმანეთს ალუდა და
მუცალი?თქვენი აზრით,რაზე მიუთითებს ამგვარი მიმართვა?
7.აღიარა თუ არა მუცალმა ალუდას ღირსება და
როგორ?
8.როგორი პატივი მიაგო ალუდამ მოკლულ მუცალს?
8.რა არის ქავი? როგორ გესმით ნუმც ხარობს ქავის
კარიო?
რის სიმბოლოა იმედას ქავი?
9.რა მოყვა შედეგად ალუდას საქციელს?
10.თქვენი აზრით, რატომ დაივიწყა თემმა ალუდას
ქმედებები?
11.ალუდას ყავს თანამოაზრე თემში თუ მარტოა?
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი
|
ტექსტი,მოსწავლე,
მასწავლებელი
|
7წთ
|
5
|
პერსონაჟtთა სახის უკეთ გააზრების მიზნით
მასწავლებელი მოსწავლეებს პროექტორით აჩვენებს ინტერნეტრესურს-ფილმი „ვედრება“
1)რომელი ეპიზოდია წარმოდგენილი,
2)რა გრძნობა გაგიჩდათ ამმონაკვეთის ნახვის შემდეგ?
|
ვიდეომასალის წარმოდგენა
|
მუშაობა მთელ კლასთან
|
ინტერნეტ რესურსი,
ნოუთბუქი,
პროექტორი, ეკრანი
|
5წთ
|
6
|
ვინაიდან მოსწავლეებმა გამოკვეთეს პრობლემა
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს სადისკუსიო თემას:ორი სიმართლე
ალუდა თუ თემი?
|
დისკუსია
|
მთელი კლასი
|
5წთ
|
|
7
|
მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად აჯამებს
გაკვეთილს და მოსწავლეებს სთხოვს უპასუხონ მასწავლებლის მიერ მომზადებულ
კითხვებს,რომელიც ცხრილის სახითაა წარმოდგენილი.(დანართი1
დანართი2)
|
კოგნიტურ სქემებზე მუშაობა
|
მთელი კლასი
|
ფორმატი.
მარკერი
|
3წთ
|
მასწავლებელი მოსწავლეებს აფასებს შეფასების
რუბრიკის მიხედვით. აძლევს განმავითარებელ და განმსაზღვრელ შეფასებას.
დაკვირვების დღიური
|
დაკვირვება საკუთარ და სხვათა აზროვნების
პროცესზე
|
მუშაობა მთელ კლასთან
|
შეფასების რუბრიკა,
|
4წთ
|
|
· საშინაო დავალება:
· მიღებული ცოდნის განმტკიცების მიზნით კიდევ
ერთხელ ყურადღებით წაიკითხონ I-II თავი
· I თავის მოხედვით დაწერონ თხზულებაშემდეგი მითითების მიხედვით
· იმსჯელეთ, ალუდას ქცევის მოტივზე;
· იმსჯელეთ, მხატვრულ ხერხებსა და
საშუალებებზე;
გამოხატეთ თქვენი პიროვნული დამოკიდებულება.
|
ინსტრუქტაჟი, ვერბალური ახსნა.
|
მუშაობა მთელ კლასთან
|
3წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
მოსწავლე
· შეძლებს
ტექსტის სწორად წაკითხვას და ანალიზს
· განსაზღვრავს
ტექსტის მთავარ იდეას
· იმსჯელებს
მხატვრულ-გამომსახველობით ხერხებსა და მათ ფუნქციაზე ტექსტში
· განსაზღვრავს
ავტორის ხედვის კუთხეს, რაც განაპირობებს ამბის ინტერპრეტაციას
· იმსჯელებს
არგუმენტირებულად, გამოიტანს ადეკვატურ დასკვნებს
· გაავლებს
პარალელს
· გამოიყენებს
კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიებს( მარკირების ხერხები, მოინიშნავს ან ამოწერს
კონცეპტუალური თუ ფაქტობრივი თვალსაზრისით მნიშვნელოვან ციტატებს, გააკეთებს
კომენტარს, მოახდენს პერიფრაზირებას, შეგნებული კითხვის უნარის გასავითარებლად
გამოიყენებს ურთიერთ სწავლების მეთოდს)
დანართი N 1
ტექსტი
|
მოვლენა #1
|
მოვლენა #2
|
მოვლენა #3
|
მოვლენა #4
|
შედეგი
|
„ალუდა ქეთელაური“
|
დანართი N 2
რა ვიცოდი
|
რა გავიგე
|
რა მინდა გავიგო
|
თარიღი: 20.02.2018
წელი
ხელმოწერა :
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობის რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
9-10
ქულა
|
7-8 ქულა
|
5-6 ქულა
|
1-4 ქულა
|
მსჯელობაში მონაწილეობა
|
აქტიურად მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
|
ყოველთვის მონაწილეობს საკლასო მსჯელობაში
|
ხშირად მონაწილეობს საკლასო მსჯელობაში
|
იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილეობს საკლასო
მსჯელობაში
|
სათქმელის ლოგიკურად და ნათლად გადმოცემა
|
სათქმელს გადმოსცემს ნათლად და ლოგიკურად ;საკითხს აშუქებს
ამომწურავად და თანმიმდევრულად
|
სათქმელს გადმოსცემს ნათლად ;საკითხს აშუქებს
თანმიმდევრულად
|
საკითხს გადმოსცემს გასაგებად,თუმცა ხარვეზებით
|
უჭირს სათქმელის ნათლად და გასაგებად გადმოცემა
|
საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
|
ყოველთვის
არგუმენტირებულად და დამაჯერებლად წარმოადგენს საკუთარ მოსაზრებას
|
თითქმის
ყოველთვის დამაჯერებლად წარმოადგენს საკუთარ მოსაზრებას
|
ახერხებს
საკუთარი მოსაზრების წარმოდგენას
|
იშვიათად
ან ვერ ახერხებს საკუთარი მოსაზრების წარმოდგენას
|
ტექსტზე მუშაობა
|
ტექსტში
ახარისხებს ინფორმაციას; ამოიწერს და განმარტავს კონცეპტუალურ წინადადებებს;
ქმნის აზრობრივ რუკებს
|
ტექსტში
ახარისხებს ინფორმაციას; ამოიწერს კონცეპტუალურ წინადადებებს; ქმნის
აზრობრივ რუკებს
|
დახმარების
გარეშე ვერ ახარისხებს ინფორმაციას
|
უჭირს ან
ვერ ახარისხებს ინფორმაციას
|
სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის დემონსტრირება
|
კორექტულად
გამოხატავს სხვისი აზრის პატივისცემას მაშინაც კი, როცა არ ეთანხმება მას
|
გამოხატავს
სხვისი აზრის პატივისცემას
|
უსმენს სხვებს
და აცდის საუბრის დამთავრებას
|
არ
უსმენს სხვებს და არც საკუთარ აზრს გამოხატავს
|
მსჯელობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
9-10
|
7-8
|
5-6
|
1-4
|
თემისა
და პრობლემის განსაზღვრა
|
სწორად განსაზღვრავს თემას და მიზანს; მსჯელობს
პრობლემაზე; მოჰყავს დამაჯერებელი არგუმენტები
|
არასრულფასოვნად აყალიბებს თემას, მიზანს,
პრობლემატიკას
|
მხოლოდ დახმარების საშუალებით შეუძლია რამდენადმე
მიუახლოვდეს თემას
|
ვერ საზღვრავს კონკრეტულ თემატიკას და პრობლემას
|
ანალოგიებისა
და პარალელების განსაზღვრა
|
მასალას კარგად იცნობს, შეუძლია ანალოგიებისა და
პარალელების შესახებ მსჯელობა და სათანადო დასკვნების გამოტანა
|
შეუძლია დამოუკიდებლად განსაზღვროს ანალოგიური
სიტუაციები
|
დახმარების შედეგად შეუძლია ამოიცნოს პარალელები
|
დახმარების
შედეგადაც კი არ შეუძლია ამოიცნოს პარალელები
|
ტექსტის
მხატვრული გააზრება
|
მსჯელობს
ტროპის სახეებზე, არკვევს მათ მხატვრულ ფუნქციას
|
შეუძლია
ძირითად მხატვრულ საშუალებათა იდენტიფიცირება, უჭირს მათი მხატვრული ფუნქციის
განსაზღვრა
|
დახმარების
შემდეგ შეუძლია ამოიცნოს ეპითეტი და შედარება
|
არ
იცნობს ტროპის სახეებს
|
საპრეზენტაციო
უნარები
|
წარმატებით იყენებს არავერბალურ (ხმის
ინტონაცია, ჟესტიკულაცია, მიმიკა)საშუალებებს აუდიტორიასთან კონტაქტის
დასამყარებლად
|
იყენებს არავერბალურ საშუალებებს აუდიტორიასთან
კონტაქტის დასამყარებლად
|
მეტნაკლებად ახერხებს აუდიტორიასთან კონტაქტის
დამყარებას
|
ვერ ახერხებს აუდიტორიასთან კონტაქტის დამყარებას
|
წინადადების
კონსტრუირება
|
მეტყველებს გამართულად, აქვს მდიდარი ლექსიკა ;შემოქმედებითად
იყენებს ენობრივ-გამომსახველობით საშუალებებს
|
მეტყველებს გამართულად; იცავს მართლმეტყველების წესებს; მსჯელობის
დროს იშვიათად, მაგრამ მაინც უშვებს შეცდომებს
|
მეტნაკლებად გამართულად საუბრობს; იცავს მართლმეტყველების
ელემენტარულ წესებს
|
არ იცავს მართლმეტყველების წესებს; უჭირს
გამართულად საუბარი
|
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
შეფასების კრიტერიუმები
|
9-10
|
7-8
|
6-7
|
1-4
|
ჯგუფში წევრების ჩართულობა
|
ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია მუშაობაში, ყველა თანაბრად ინაწილებს
პასუხისმგებლობას
|
ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია მუშაობაში, თუმცა ყველა თანაბრად არ
ინაწილებს პასუხისმგებლობას
|
უმეტესობა ჩართულია ჯგუფის მუშაობაში, დანარჩენები მხოლოდ
მსმენელები არიან
|
მუშაობს მხოლოდ ერთი, დანარჩენები პასიური მსმენელები არიან
|
თანამშრომლობა და კომუნიკაცია
|
გადანაწილებუ
ლი აქვთმოვალეობები, აქვთერთმანეთისმოსმენის უნარი,შეუძლიათთანამშრომლობა
|
გადანაწილებული აქვთმოვალეობები, ახერხებენთანამშრომლობას
|
განაწილებუ
ლი აქვთმოვალეობები,თუმცაყოველთვისვერ ახერხებენთანამშრომლობას
|
არ აქვთთანამშრომლობისა დაკომუნიკაციისუნარი
|
დავალების წერილობით ჩამოყალიბება
|
წარმოდგენილი დავალებააზრობრივად, ლოგიკურადდაენობრივად გამართულია
|
წარმოდგენილი დავალებააზრობრივად,ლოგიკურადდაენობრივად გამართულია,თუმცაშეინიშნებაენობრივიხარვეზები
|
დავალებასერიოზულიხარვეზებითააწარმოდგენილი
|
წარმოდგენილი დავალებაგაუმართავია
|
მოძიებული ინფორმაციის დავალებასთან შესაბამისობა
|
მოძიებული ინფორმაცია სრულად შეესაბამება დავალებას
|
მოძიებული ინფორმაცია შეესაბამება დავალებას
|
მოძიებული ინფორმაცია რამდენადმე შეესაბამება დავალებას
|
მოძიებული ინფორმაცია არ შეესაბამება დავალებას
|
დროის ლიმიტი
|
სრულადიცავენ დროის ლიმიტს
|
იცავენ დროისლიმიტს
|
უჭირთ
დროის ლიმიტის დაცვა
|
არ იცავენდროის ლიმიტს
|
თხზულების შეფასების რუბრიკა
(საშინაო დავალება)
3
|
2
|
1
|
0
|
||
1
|
დავალების ადეკვატური გაგება
|
დავალება ადეკვატურადაა გაგებული სამივე
მითითების მიხედვით
|
დავალების პირობა 3-ში ნაწილობრივ
არის გაგებული
|
პირობა მთლიანობაში არადეკვატურადაა გაგებული
|
|
2
|
ლოგიკური თანმიმდევრობა,
თხრობა, აბზაცი
|
დაცულია ტექსტში ლოგიკა, თანმიმდევრობა,
მაგრამ აბზაცი არასწორადაა გაგებული
|
ნაშრომი ორგანიზებული არ არის,
თანმიმდევრობა დარღვეულია, აბზაცები არ
არის გამოყოფილი
|
||
3
|
მსჯელობის დასაბუთება
(არგუმენტი)
|
მსჯელობა სამივე მითითებით დამაჯერებელია და
არგუმენტები
გამყარებულია შესაბამისი მაგალითებით
|
მსჯელობა მთლიანობაში
დასაბუთებულია,
თუმცა
არგუმენტები არასაკმარისია.
|
მსჯელობა ზოგადია. არგუმენტის მოხმობისას
დაშვებულია უზუსტობა
|
მსჯელობა სამივე მითითებით
დასაბუთებულია ან/მხოლოდ პერიფრაზია
|
4
|
მართლწერა
(პუნქტუაცია, სინტაქსი,
სტილისტური ხარვეზი, მორფოლოგია-ორთოგრაფია)
|
ნაშრომში
არ არის დაშვებული
4-ზე მეტი შეცდომა
|
არ არის
დაშვებული
7-ზე მეტი
შეცდომა
|
არ არის დაშვებული
10-ზე მეტი
შეცდომა
|
დაშვებული ა 10-ზე მეტი შეცდომა
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий